Historia Centrum Kultury w Kluczborku

Centrum Kultury wczoraj i dziś...

Budynek CKK

Budynek CKK przy obecnej ulicy Mickiewicza 5 (w okresie międzywojennym - Kolejowej, po 1945 roku - Armii Czerwonej) powstał w 1899 roku. Na ten rok budowy wskazuje fakt obecności tego budynku na planie miasta "Regierugsbericht Oppeln Kreis Kreuzberg" nr 23, datowanego na lata 1900 - 1904. Data 1899r. jest również wykuta na ozdobnej kracie umocowanej na oryginalnie zachowanych drzwiach wejściowych do budynku.

Pierwotną funkcją tego trzypiętrowego budynku był dom mieszkalny. W okresie międzywojennym prawą stronę parteru tego domu zajmowała restauracja z zamkniętym ogródkiem oraz salą koncertową w oficynie. Wygląd restauracji i sali koncertowej przedstawiają pocztówki z lat 20-tych XX wieku, które zachowały się w zbiorach muzealnych i prywatnyc

1947

Powiatowy Dom Kultury

Pierwsze lata powojenne, to tworzenie niemal od podstaw placówek kulturalnych. Powiatowy Dom Kultury otworzył swoje podwoje w 1947 roku i od tego momentu jego działalność stale się rozwijała. Oprócz obiektu w samym mieście, tworzyła się sieć placówek kulturalno-oświatowych w powiecie, gdzie prowadzono szeroko zakrojoną działalność kulturalną. Ośrodkiem życia kulturalnego miejscowej młodzieży stał się klub z czytelnią (obecne GCI). Rozwijał się teatrzyk poezji ATUT. Wyróżniał się on swoją aktywnością i poziomem wśród wszystkich tego rodzaju form oddziaływania kulturalnego na terenie całego województwa opolskiego. Profesjonalni aktorzy, amatorzy ruchu artystycznego oraz mieszkańcy jeszcze do 1974 roku byli dumni z posiadania własnego teatru.

1974

Kluczborska Scena

Kluczborska scena reprezentowała wysoki poziom artystyczny, który gwarantowali renomowani wykonawcy. Współpracowały z nią teatry, operetki oraz czołowi artyści polskiego świata muzycznego. Powiatowy Dom Kultury czynił starania, aby doprowadzić do remontu podupadłego budynku. Niestety ostatecznie po latach perturbacji budynek został rozebrany.

Zmiana Nazwy

I nastał ten czas… po wielu latach „ Nasz Dom” przeistacza się w „coś” nowego, świeżego i pełnego niespodzianek. Do wczoraj Kluczborski Dom Kultury – od dziś Centrum Kultury w Kluczborku…Los tak chciał, aby dzień „ zmiany” przypadł na 1 czerwca … czy to przypadek? Wyjątkowe Święto Dzieci, w trakcie którego panuje uśmiech i pozytywna, dziecięca radość. Pragniemy, by takie właśnie było „Nasze Centrum Kultury” - niesamowite miejsce dla Wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje pasje, talenty i zainteresowania

CKK Obecnie

W chwili obecnej występy zespołów artystycznych odbywają się w sali kameralnej Centrum Kultury w Kluczborku. Remont kapitalny tego pomieszczenia nastąpił w 2004 roku. Krąg odbiorców imprez kulturalnych stale się poszerza. Różnorodne formy życia kulturalnego są przedstawiane w ciepłej i przyjaznej atmosferze co gwarantuje uczestnikom dobrą zabawę, a ponadto artystyczny i emocjonalny rozwój.

Na scenie CKK wystąpili

Jest nam niezmiernie miło, poinformować o kilku, z wielu -artystów, którzy mieli okazję wystąpić na scenie Centrum Kultury w Kluczborku.